The Solid Colours Cocker Spaniel Association

Open Show October 26 2019

Judge Mrs Sarah Pilkington (Brimbeck)

BIS Kew's Lujesa Starman at Wylyeview
RBIS & BOS Shinkfield & Lester's Quettadene Touch The Stars JW
BP Shapland's Deracor Dream Time
BMPIS Blackley & Salero's Wightroche Over The Rainbow
BVIS Costello's Judika Arizona

BIS Line up October 2019
L-R: Judika Arizona, Lujesa Starman at Wylyeview, Quettadene Touch The Stars JW,
Deracor Dream Time, Wightroche Over The Rainbow

Class 1 - Special Red, Golden, Liver or Liver and Tan, Puppy
No entries

Class 2 - Special Red, Golden, Liver or Liver and Tan, Graduate (1, 1 abs)
Absent

Class 3 - Special Red, Golden, Liver or Liver and Tan, Open (2)
1st Taylor's Fendrove Chippendale
2nd Share-Jones' Sharemead Andromeda

Class 4 - Special Black or Black and Tan, Puppy (4,1)
1st Shapland's Deracor Dream Time
2nd Blackley & Salero's Wightroche Over The Rainbow
3rd Aronson & Turner's Reedfen Hocus Pocus

Class 5 - Special Black or Black and Tan, Graduate (4,1)
1st Whitehead's Amaclassic Black Onyx
2nd Beckwith's Troverothway Jack The Lad at Balaambeck
3rd Freeman & Bain's Maimackay Ilston

Class 6 - Special Black or Black and Tan, Open (3)
1st Kew's Lujesa Starman at Wylyeview
2nd Shinkfield & Lester's Quettadene Touch The Stars JW
3rd West's Sheigra Stars In Her Eyes

Class 7 - Special Any Solid Colour, Minor Puppy Dog (1)
1st Share-Jones' Sharemead Sandiego

Class 8 - Special Any Solid Colour, Minor Puppy Bitch (2,1)
1st Kew's Lujesa Dolly Daydream at Wylyeview

Class 9 - Special Any Solid Colour, Puppy Dog
No Entries

Class 10 - Special Any Solid Colour, Puppy Bitch (2)
1st Shapland's Deracor Dream Time
2nd Aronson & Turner's Reedfen Hocus Pocus

Class 11 - Special Any Solid Colour, Junior (3,1)
1st Corcoran's Troverothway Vanity Fair
2nd Britton's Tyluly Ice Kool

Class 12 - Special Any Solid Colour, Novice (2)
1st Corcoran's Troverothway Upon A Star
2nd Britton's Tyluly Fairy Dust

Class 13 - Special Any Solid Colour, Graduate (3,1)
1st Whitehead's Amaclassic Black Onyx
2nd Bindza's Glencayo Sahara Moonlight at Laurellakes

Class 14 - Special Any Solid Colour, Post Graduate (4)
1st West's Sheigra Simply A Star JW
2nd Rofe's Oakrosa Raiden
3rd Beckwith's Troverothway Jack The Lad at Balaambeck
Res Share-Jones' Sharemead Andromeda

Class 15- Special Any Solid Colour, Special Beginners (5,1)
1st Hutching's Beechtops Golden Ticket
2nd Simpson's Evaremoc Dark Diamond
3rd Freeman & Bain's Maimackay Ilston
Res Aronson & Turner's Reedfen Hocus Pocus

Class 16- Special Any Solid Colour, Open Dog (2,1)
1st Shapland's Deracor Distinction

Class 17- Special Any Solid Colour, Open Bitch (2abs)
1st West's Sheigra Super Special JW
2nd Marris-Bray's Helenwood Illusion JW

Class 18- Special Any Solid Colour, Veteran (7)
1st Costello's Judika Arizona
2nd Blackley & Salero's Wightroche Hugh Dunnit
3rd West's Sheigra Starstruck
Res Hutchings Beechtops Double Take JW
VHC Marris-Bray's Sh Ch Helenwood Gift Wrapped JW

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

SPECIAL AWARD CLASSES
Judge Mr Mark Dott (Manchela)

Special Awards Oct 2019
L-R: Quettadene Touch The Stars JW, Sheigra Simply A Star JW, Lujesa Dolly Daydream at Wylyeview

Judge's Critique (pdf)

Class A SPECIAL PUPPY AWARD DOG OR BITCH (4,1)
1st Kew's Lujesa Dolly Daydream at Wylyeview
2nd Share-Jones' Sharemead Sandiego
3rd Aronson & Turner's Reedfen Hocus Pocus

Class B SPECIAL POST GRADUATE AWARD DOG OR BITCH (8,3)
1st West's Sheigra Simply A Star JW
2nd Share-Jones' Sharemead Andromeda
3rd Simpson's Evaremoc Dark Diamond
Res Rofe's Oakrosa Raiden
VHC Bindza's Glencayo Sahara Moonlight at Laurellakes

Class C SPECIAL OPEN AWARD DOG OR BITCH (4)
1st Shinkfield & Lester's Quettadene Touch The Stars JW
2nd West's Sheigra Stars In Her Eyes
3rd Marris-Bray's Helenwood Illusion JW
Res Taylor's Fendrove Chippendale