The Solid Colours Cocker Spaniel Association

Championship Show Sunday 11th July 2021

DCC & BIS Smith’s Pearkim Pokemon at Luanshya JW
RDCC & RBIS Whiting’s Annilann Mister Allsorts
BPD & BPIS Smith’s Craigdean Bolt from the Blue
BMPD Roberts & Smith’s Rayol Look Hu’s Talkin

BCC & BOS Morris’ Riondel Caribbean Blu
RCC Sh Ch Show Hillier’s Coedcernyw Calendar Girl JW
BPB & BMPIS Stokes-Harrell’s Jeaniduns Lupine
BVIS Whiting’s Sh Ch Show Annilann Miss Sing JW

 

DOGS - Judge: Mrs M. Hatton

PARTICOLOUR
SPECIAL PUPPY

1. Vockings Portunes Revolution

SPECIAL NOVICE
1. Thomas’ Claramand Cozmic
2. Baker’s Stobytill We’re Gonna Rock

SPECIAL GRADUATE
No Entries

SPECIAL OPEN
1. Williams & Robinson’s Wilmerella Perfect Storm
2. Wildman’s Reemif Midnight Blue for Chanmalo ShCM

RED/GOLDEN/LIVER/LIVER & TAN
SPECIAL PUPPY

1. Wiggins Snowgate Onyer Bike to Scapafield

SPECIAL GRADUATE
1. Mason’s Sandlauga Soul Man
2. Stack’s Izzenberr Ore Asset
3. Cleland’s Belltrees Kandyman
4. Mehrtens Thurness Moonshine with Mehrleau

SPECIAL OPEN
Absent

BLACK/BLACK & TAN

SPECIAL PUPPY
No Entries

SPECIAL GRADUATE
1. Rahman & Williams’ Sensqui Blackout
2. Grist’s Kasordon Firestarter

SPECIAL OPEN
1. Davies Kerriglow Game of Thrones JW

ANY COLOUR

VETERAN
1. Amos-Jones’ Sh Ch Veratey Vincenzo at Cassom JW
2. Scott’s Kalispell Beaspoke JW
3. Wheatley’s Wilmerella Keep Dancing with Melandroy

MINOR PUPPY
1. Roberts & Smith’s Rayol Look Hu’s Talkin
2. Craig’s Alisma Austyn
3. Thomas’ Claramand Cracker
4. Marshall’s Wissant Very Special Agent

PUPPY
1. Smith’s Craigdean Bolt from the Blue
2. Wiggins Snowgate Onyer Bike to Scapafield
3. Vockings Portunes Revolution

JUNIOR
1. Terry’s Shaggylands Desperate Dan
2. Share-Jones’ Sharemead Hendricks
3. Duncan’s Bartonholm Brockman
4. Saunder’s Carmelfair Corocenzo at Oxfordogs

YEARLING
1. Ewan’s Craigdean Henrik Hanssen
2. Steele’s Rayol Caught You Looking in Zienne
3. MacDonald’s Bartonholm Brexiteer
4. Share-Jones’ Sharemead Hendricks
5. Clifford’s Wyncastle’ French Quarter Smash with Chamford HJCH (Imp Hun)

NOVICE
1. Thomas’ Claramand Cozmic
2. MacDonald’s Bartonholm Brexiteer
3. Share-Jones’ Sharemead Hendricks
4. Lundin’s Omennes Star Lord
5. Saunder’s Carmelfair Corocenzo at Oxfordogs

GRADUATE
1. Share-Jones’ Sharemead the Conqueror
2. Grist’s Kasordon Firestarter
3. Lundin’s Line Sam Appealing Partner (Imp Swe)
4. Stack’s Izznberr Ore Asset
5. Thorpe & Harrison’s Harbethol Look Man of Magic for Archby

POST GRADUATE
1. Whiting’s Annilann Mister Allsorts
2. Share-Jones’ Sharemead the Conqueror
3. Blackley & Salero’s Cooleela Operation Dynamo Wightroche
4. Fajardo’s Glowhill Spicks and Specks at San Matayo
5. Lundin’s Line Sam Appealing Partner (Imp Swe)

SPECIAL BEGINNERS
1. Driver’s Annilann Mister Spangles at Beckaby JW
2. Reader’s Cachel Beachboy at Kaniboo
3. Mason’s Sandlauga Soul Man
4. Barber-Ball’s Kalispell Couer de Lion
5. Baker’s Stobytill We’re Gonna Rock

LIMIT
1. Smith’s Pearkim Pokemon at Luanshya JW
2. Share-Jones’ Sharemead the Conqueror
3. Davies Kerriglow Game of Thrones JW
4. Todd & Rahman’s Chataway Hijacked
5. Thomas’ Claramand the Flasher

OPEN
1. Morris’ Riondel Candyman JW
2. Barber-Ball’s Kalispell Couer de Lion
3. Lundborg’s SE (U) CH Line Same Gaze for Hugs

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BITCHES - Judge: Miss P. Halkett

RED/GOLDEN/LIVER/LIVER & TAN

SPECIAL PUPPY
1. Taylor-Kistner’s Frieljoanipa Olea

SPECIAL GRADUATE
No Entries

SPECIAL OPEN
No Entries

BLACK/BLACK & TAN

SPECIAL PUPPY
Absent

SPECIAL GRADUATE
1. Brown & Crossley’s Annaside Yet More Trouble for Atherbron
2. Blackley & Salero’s Wightroche Over the Rainbow

SPECIAL OPEN
1. West’s Sheigra Super Special JW
2. McCabe-Bell’s Grandtully Eliza Doolittle
3. Lukacs Int/Hun Ch Ambrosial Allegra Big City Life
4. Wells’ Annaside Reach for the Stars at Aodorthe

PARTICOLOUR

SPECIAL PUPPY
1.Glendinning’s Plaiglen Coffdrop TAF

SPECIAL NOVICE
1. Craig’s Alisma Alwena
2. Driver & Walker’s Brackenjack Bit of Allsorts at Beckaby
3. Bacon’s Timbric Etta James
4. Vockings Timbric Star Struck
5. Yilmaz’s Anlasana Angel Eyes

SPECIAL GRADUATE
1. Driver’s Annilann Miss Magicstar at Beckaby
2. Hill’s Princehill Shining Star

SPECIAL OPEN
1. Morris’ Riondel Caribbean Blu
2. William’s Amaroanne Athena at Wilmerella IR Jun CH
3. Rahman & Sinclair’s Marquell Mijas Breeze
4. Peterson’s Cassom Moonbeam JW
5. Sewell’s Wintonia Hidden Gem at Quattrozampe

ANY COLOUR

VETERAN
1.Whiting’s Sh Ch Annilann Miss Sing JW
2. West’s Sheigra Shining Star JW ShCM
3.Whitham’s Arrifana Athena

MINOR PUPPY
1. Stokes-Harrell’s Jeaniduns Lupine
2. Roberts & Smith’s Rayol Gift of the Gab
3. Craig’s Alisma Adelaide
4. Mitchell’s Glowhill Sweet Magnolia
5. Peterson’s Claramand Blu Delight for Dromacre

PUPPY
1. Amos-Jones’ Cassom Merrilegs
2. Steele’s Zienne Zinnia
3. Taylor-Kistner’s Freljoanipa Olea
4. Wells’ Annaside Reach for the Stars at Aodorthe

JUNIOR
1. Duncan’s Bartonholm Belissa
2. Thomas’ Claramand Crumpet
3. Driver & Walker’s Brackenjack Bit of Allsorts at Beckaby
4. Corcoran’s Troverothway Analise
5. Brothwell’s Wissant Uptown Girl

YEARLING
1. Becquet & Darby’s Rayol Ameliae Dargess
2. Brown & Crossley’s Annaside Yet More Trouble for Atherbron
3. Ewan’s Craigdean Essie Di Lucca
4. Scott’s Cassom Betty Rizzo
5. Tavenor’s Cachel in the Moonlight at Regaltav

NOVICE
1. Duncan’s Bartonholm Belissa
2. Scott’s Cassom Betty Rizzo
3. Driver & Walker’s Brackenjack Bit of Allsorts at Beckaby
4. Pearce’s Miska Eva Cassidy
5. Brown & Crossley’s Cassom Coloured Me Blue

GRADUATE
1. Driver’s Annilann Miss Magicstar at Beckaby
2. Pearce’s Miska Eva Cassidy
3. Scott’s Cassom Betty Rizzo
4. Nicholas’ Nickarlyn Voodoo Doll
5. Lundin’s Omnnes Forever Yours

POST GRADUATE
1. Young’s Canyonn Could it be Magic
2. Mitchell’s Glowhill Eastern Promise
3. West’s Sheigra Simply a Star JW
4. Whitham’s Arrifana Cassini
5. Bevis & Norie-Miller’s Popocatepetl Deja Vu

SPECIAL BEGINNERS
1. Driver’s Annilann Miss Magicstar at Beckaby
2. Bacon’s Timbric Star Catcher
3. Yilmaz’s Anlasana Angel Eyes
4. Wells’ Annaside Reach for the Stars at Aodorthe

LIMIT
1. Todd & Rahman’s Grandtully Gabrielle
2. Craig’s Alisma Amiable
3. West’s Sheigra Stars in her Eyes JW
4. Davies Annaside’s Starring Role
5. Bacon’s Timbric Star Catcher

OPEN
1. Hillier’s Sh Ch Coedcernyw Calendar Girl
2. Whiting’s Sh Ch Annilann Miss Zing JW
3. Scott’s Cassom Betty Rizzo
4. Taylor’s Triveka Moaning Myrtle
5. Whitham’s Arrifana Cassini